2014/11/23

Auta z lat 80-tych osiągają rekordowe ceny

Nawet brzydkie samochody sportowe z lat 80-tych osiągają rekordowe ceny. Dawniej były dziecięcym pragnieniem z plakatu, obecnie stają się atrakcyjnym aktywem inwestycyjnym.

 

 

Jak donosi Financial Times, sportowe auta z lat 80-tych należą do jednych z najbrzydszych w całej dekadzie. Wśród nich wymieniany jest chociażby Ferrari 308, którym jeździł Tom Selleck w popularnym serialu Magnum. Auto zapisało się jednak niezwykle dobrze w pamięci chłopców, którzy byli zafascynowani przygodami prywatnego detektywa Thomasa Magnuma. Podobnie było również z innymi autami, które wówczas można było zobaczyć głównie w telewizji. Okazuje się bowiem, że w ostatnich latach ich ceny wzrosły drastycznie.

 

Według analiz firmy ubezpieczeniowej Hagerty International średnie ceny wspomnianego Ferrari, czy Lamborghini Countach podwoiły się lub nawet potroiły w ciągu ostatniego roku po obu stronach Atlantyku. Nawet wartość skromniejszego Forda Capri Mk 3 wzrósł o ponad 80 procent.
 

 

Obecnie na rynku samochodów klasycznych mamy do czynienia z syndromem „plakatu na ścianie”. Osoby, które w dzieciństwie fascynowały się jakimiś autami, a teraz mają ponad 40 lat i chętnie sięgają po swoje motoryzacyjne marzenia z dawnych lat – wyjaśnia Ian Fletcher, analityk IHS Automotive.

 

Według Kwartalnika HAGERTY – który określa wartość aut zabytkowych na podstawie cen aukcjach kolekcjonerskich, prywatnych sprzedaży i danych uzyskanych od dealerów samochodów zabytkowych – przykładowo Lamborghini Countach LP400S jest obecnie wart średnio £ 207.500 i zdrożał o 190 proc. w ciągu roku w Wielkiej Brytanii, a 200 procent w USA. Różne 1980 edycje Ferrari 308 wzrosły 160-220 procent w Wielkiej Brytanii. Z kolei Lotus Esprit (auto Jamesa Bonda w filmie Szpieg, który mnie kochał 1977 rok przekształcające się w łódź podwodną) osiąga cenę nawet do 1 mln dolarów.

 

W ciągu ostatnich pięciu lat, klasyczne samochody stały się atrakcyjnymi aktywami. Indeks HAGERTY obejmujący 25 klasycznych samochodów wzrósł o ponad 200 procent od 2009 roku. Tym samym przewyższając inwestycje w bardziej tradycyjnych aktywów, takich jak złoto.

 

 

UK_Price-Guide_Infographic

Źródło: Financial Times, Hagerty Insurance