2013/12/01

Chevrolet Corvette jest do bani?

Jeden z najbardziej kultowych aut w USA – czyli Chevrolet Corvette – ma tak samo dużo zalet, co i wad. Pasjonat o pseudonimie Big Nate postanowił uzasadnić „Why the Corvette Will Always Suck”?

 

Tego pięknego roadstera koncern General Motors pokazał 30 czerwca 1953 roku podczas salonu Motorama w Nowym Jorku. Od momentu pojawienia się na rynku Corvette zdobyła wiele nagród i pochwał szczególne za niezwykle odważną stylistykę. Jednak jak na różę przystało, ma ona i kolce. Najwięcej zastrzeżeń technicznych budzi model C5 produkowany w latach 1996-2004.

 

Baterie

Chevrolet Corvette C5 zostały wyposażone w wadliwe akumulatory Delco. Baterie miały problemy ze szczelnością. Wyciekał z nich kwas, który zalewał okoliczne elementy, w tym wiązkę instalacji elektrycznej. W niektórych przypadkach kwas docierał do przewodów klimatyzacji, a nawet samej ramy. W efekcie w aucie dochodzi do licznych zwarć, a korozja lubi dość szybko „zjadać” fragmenty podwozia.

 

Manualna skrzyni biegów

Skrzynie biegów MN6 i M12 są znane z szarpnięć i grzechotu. Ten problem jest najbardziej odczuwalny w C5, ale podobne przypadki odnotowano również w starszych modelach. GM zawsze twierdził, że jest to normalne…

 

System hamowania
Właściciele Corvette nieustannie skarżą się pulsowanie pedału hamulca podczas normalnego hamowania. C5 był szczególnie znany z tej wady… Hamulce mają również tendencję do blokowania się powodując wiele niebezpiecznych sytuacji na drodze.

 

Pompa paliwa
Corvette C5 wyposażone są w dwie pompy paliwowe umieszczone w dwóch zbiornikach. Problem stanowi pompa paliwa znajdująca się bezpośrednio za siedzeniem kierowcy, która emituje bardzo głośne dźwięki mocno rozpraszające i irytujące kierowcę.

 

Kolumna kierownicy
Użytkownicy Corvette C4 i C5 z manualną skrzynią skarżą się również na problemy z blokowaniem się kolumny kierownicy po wyłączeniu zapłonu. Kierownica czasem pozostaje zablokowana nawet po ponownym uruchomieniu auta.

 

Tapicerka i dach
Liczne skargi użytkowników dotyczą także jakości materiałów z jakimi zostały obite siedzenia oraz ich skłonność do pękania i puszczania na szwach. Problem ten zauważany jest we wszystkich wersjach modelowych Corvette i nie jest związany z wiekiem auta. Drut ze sprężyn po prostu przedziera się przez przegrodę, poduszki i dziurawi tkaninę siedzenia, nawet przy niezbyt częstym użytkowaniu.

 

Słońce, księżyc i Dach
Charakterystyczny zdejmowany dach Corvette też nie jest wolny od problemów. Przecieka, słabo głuszy opływające powietrze i wchodzą w wibracje. Problem powstaje w wyniku szybko sztywniejących lub uszkodzonych uszczelek, które się odkształcają szybciej niż w innych autach.

 

Na szczęście, Big Nate już dawno znalazł rozwiązania wymienionych problemów… Jego wskazówki można znaleźć tutaj.

 

Źródło: Coolridesonline.net