2013/12/14

Dlaczego wszystkie amerykańskie autobusy szkolne są żółte?

Można powiedzieć, że żółte autobusy szkolne są naturalną częścią amerykańskiej kultury. Kto jednak zastanawiał się nad tym dlaczego są one właśnie tego koloru?

 

 

Autobusy są podstawowym środkiem transportu uczniów w Ameryce Północnej. Szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych na co dzień korzysta z nich blisko 26 milionów młodych ludzi. Spośród wszystkich autobusów szkolnych na świecie, te w USA wyróżniają się żółtym kolorem, kolorowymi światłami w dachu, czarnymi pasami i napisami oraz kilkoma innymi gadżetami w zależności od modelu i rocznika.

 

Jednak autobusy doskonale znane z amerykańskich filmów nie zawsze tak wyglądały jak obecnie. Pierwsze próby standaryzacji pojazdów przewożących dzieci rozpoczęto w latach 30-tych. Była to odpowiedź na niepokoje rodziców związane z transportem ich pociech do i ze szkoły. Wówczas powstał znany do dziś kształt „Top California”, czyli zaokrąglony dach pojazdu, który został opatentowany przez Brosa Gilliga.

 

Znalazł się szaleniec

Przełom w tej sprawie nastąpił w kwietniu 1939 roku, kiedy to dr Frank Cyr, profesor z Columbia University zorganizował konferencję naukową poświęconą bezpieczeństwu oraz standaryzacji autobusów szkolnych. Zostali na nią zaproszeni urzędnicy odpowiedzialni za transport z każdego stanu, a także przedstawiciele producentów autobusów oraz firm lakierniczych.

 

Podczas konferencji przyjęto wspólną żółtą barwę dla wszystkich autobusów szkolnych w kraju – „National School Bus Chrome”. Głównym argumentem przemawiającym za tym kolorem były wyniki badań, które wykazały, że żółty przyciąga uwagę i jest szybciej zauważalny niż jakikolwiek inny kolor. Z opracowania wynikało, że ludzkie oko kolor żółty rozpozna 1,24 razy szybciej, niż kolor czerwony. To zaś dawało nadzieję, że innym uczestnikom ruchu będzie łatwiej dostrzegać autobus z dziećmi w środku.

 

Ta przełomowa konferencja trwała aż siedem dni, a jej uczestnicy zatwierdzili łącznie 44 standardów, w tym specyfikacje dotyczące długości i wysokości pojazdu oraz szerokości korytarza między siedzeniami.

 

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Skład National School Bus Chrome został przygotowany przez firmy lakiernicze według wytycznych wskazanych na konferencji. Później kolor ten zatwierdził dawny odpowiednik Narodowego Instytutu Standardów i Technologii, jako Federalny standard 595a. Kolor otrzymał też numer – 13432. Trzydzieści pięć stanów USA przemalowało swoje autobusów ten kolor wkrótce po konferencji, podobnie jak niektóre regiony Kanady. Ale dopiero w 1974 roku wszystkie autobusy szkolne w Stanach Zjednoczonych były żółte. Dyscyplina urzędników oraz skłonność do współpracy prywatnych firm sprawiły, że ustalenia z 1939 roku przetrwały do dziś.

 

 

 

Ciekawostki:

 

– Żółte taksówki jeździły znacznie wcześniej przed reformą Cyra. W 1914 roku w Chicago niejaki John D. Hertz, założył Yellow Cab Company, a jego samochody były w takim kolorze jaki widniał w nazwie marki. Nie wiadomo jednak czy Hertz miał na uwadze podobne cele jakie przyświecały reformatorom autobusów szkolnych.

 

– Żółty jest również tradycyjnym kolorem dalekobieżnych autokarów i autobusów międzymiastowych na Węgrzech.

 

– Jeden z założycieli UPS początkowo chciał, by jego ciężarówki były żółte. W końcu jednak został przekonany, że pojazdy w tym kolorze byłyby trudne do utrzymania w czystości, a z tego samego powodu brązowy sprawdzi się idealnie.

 

 

fot. dhendrix73/Flickr

 

Źródło: Todayifoundout.com, Wikipedia

 

2 Komentarze on “Dlaczego wszystkie amerykańskie autobusy szkolne są żółte?”

  1. lamosz

    Kto i po co pisze takie bzdury?

  2. admin

    Żeby intrygować, zadawać pytania dotyczące tematów tak oczywistych, że nie znamy na nie odpowiedzi. Z resztą nikt nie zmusza do czytania pod groźbą tortur 🙂