2014/12/17

Ford Mustang jakiego nie znasz…

Jedyny taki Ford Mustang na świecie, miał być pocięty na żyletki, ocalał tylko przez przypadek…

 

 

Podczas projektowania Forda Mustanga rywalizowały ze sobą dwie frakcje – zwolenników auta dwuosobowego i czteroosobowego (zobacz wideo Historia Forda Mustanga). Obydwie koncepcje były na swój sposób uzasadnione. Bo Mustang z jednej strony miał być autem lekkim o charakterze sportowym, z drugiej zaś stanowić idealne rozwiązanie dla ludzi z wyżu demograficznego, rozpoczynających właśnie dorosłe, rodzinne życie.
 
Tak zwany „Shorty” Mustang został zaprojektowany przez Vince’a Gardnera i zbudowany w 1964 roku przez Dearborn Steel Tubing (obecnie: DST Industries) jako auto pokazowe, koncepcyjne. Był jednym spośród z kilku rodzajów nadwozi, które wówczas rozważano w pierwszym modelu Mustanga (obok 4-drzwiowego sedana i kombi).

 

 

Shorty został skrócony o 16 cali miedzy krawędzią drzwi i tylnej osi, nadając mu nieco więcej sportowego charakteru. Ponadto wlew paliwa został umieszczony tuż pod tylną szybą po lewej stronie. Jako auto pokazowe „Krótki” jest nieco wybrakowany, m.in. szyby i reflektory w tym aucie są z pleksi. Pod maską zamontowano najpopularniejszą wówczas jednostkę napędową – 260 calową V8 (powiększoną przez późniejszego właściciela do topowych 302 cali).

 

Koncept Gardnera ostatecznie nie trafił do produkcji, gdyż głównym założeniem zarządzających Forda było stworzenie auta dla mas, a nie pojazdu niszowego jakim ich zdaniem było dwuosobowe coupe. Po licznych pokazach zdecydowano o zniszczeniu aut koncepcyjnych, w tym „Shorty’ego”. Gdy projektant dowiedział się o tym, co ma stać się z jego dziełem, postanowił potajemnie ukryć swoje auto w pobliskim magazynie. Kilka miesięcy później, po Ford zgłosił kradzież ubezpieczycielowi, a następnie uzyskał wypłatę odszkodowania.

 

Jednak Gardner nie płacił za wynajmowaną powierzchnię. Właściciel magazynu w końcu odkrył samochód,  następnie przekazało go do firmy ubezpieczeniowej, która wcześniej wypłaciła roszczenia na rzecz Forda. Od firmy ubezpieczeniowej „Shorty’ego” wykupił jeden z jej dyrektorów. Cztery lata później auto trafiło do Althougha Snydera na kolejne 46 lat.

 

Kilka lat temu Snyder postanowił przywrócić samochodowi dawny blask. Aktualnie auto wygląda nie gorzej niż to miało miejsce w 1964 roku. Jedyny w swoim rodzaju, odbudowany dwumiejscowy Shorty Mustang zadebiutował w 2013 Amelia Island Concours d’Elegance na Florydzie.

 

Niedawno auto zostało wystawione na sprzedaż na Auctions America. Wartość tego nietypowego Mustanga szacowana jest 400-600 tys. dolarów.

 

1964 Ford Mustang “Shorty”

1964_Ford_Mustang_Shorty_7

 

Źródło: Ford Motor Company, Auctions America