Ile kosztuje renowacja samochodu zabytkowego?

Wiele osób zadaje mi pytanie o koszty związane z renowacją. Dokładnie nikt tego nie wie, bo każdy przypadek jest inny. Postaram się jednak nieco przybliżyć to zagadnienie na przykładzie Mercedesa W108.

 

 

Merecedesy W108 do renowacji można już kupić za 10-20 tys. zł. Część z nich nawet jeździ… Ale co dalej? W tej kwocie auto będzie wymagało pełnej renowacji. Mogę Was pozbyć złudzeń – dobra baza kosztuje znacznie więcej. Nie dajcie się zwieść super niskiej cenie. W108 do relatywnie bezproblemowej renowacji będzie kosztowało około 30-40 tys. zł. Ktoś może w tym momencie zaprotestować! Jak to! Przecież już odrestaurowane egzemplarze można kupić za 40-50 tys. zł. Biorąc pod uwagę moje dotychczasowe doświadczenia – w tym przedziale cenowym nie ma możliwość dobrze kupić i odrestaurować Mercedesa w108.

Wracając do kosztów. Poniżej przygotowałem zestawienie najczęściej wymienianych elementów, które są właściwie konieczne przy każdej renowacji. W przypadku Mercedesa W108 nie spotkałem się z egzemplarzem, w którym naprawy nie wymagałby drzwi i progi. Nawet jeśli wehikuł pochodził ze słonecznej Kalifornii. Bardzo słabym miejscem jest też podłoga bagażnika. Najczęściej naprawy wymaga całość (w tym podłużnice), a przy odrobinie szczęścia będą do wstawienia tylko reperaturki w zagłębieniach bocznych (odprowadzających wodę). Nie uwzględniłem renowacji elementów drewnianych (ok. 3-5 tys. zł), ani zawieszenia (w droższych wersjach W108 została zastosowana pneumatyka – kosztowne rozwiązanie) oraz pozostałych dodatków (listew, nie działających włączników, itp.). Jeśli chodzi o uszczelki – absolutnym minimum jest uszczelka szyby przedniej, tylnej (nie da się wyjąć szyb, bez uszkodzenia uszczelki) i klapy bagażnika – łączny koszt ok. 1500 zł.

Jak to wygląda w przypadku innych aut? Im klasyk jest starszy lub bardziej unikatowy, tym będzie drożej. Prezentowane szacunki mają charakter poglądowy i dotyczą raczej tanich zabytków, z dość dobrym dostępem do części. Z pewnością koszty renowacji będą kilkakrotnie wyższe w przypadku aut m.in. z drewnianą podłogą (dorabianie specjalnych gwoździ i śrub może wymagać kilku tygodni), sportowym zawieszeniem i hamulcami oraz unikatowymi rozwiązaniami technicznymi. Niedawno spotkałem się z tym, że doświadczony renowator nie podjął się rozebrania Jaguara z unikatowym pneumatycznym zawieszeniem montowanym do aut przeznaczonych na rynek japoński.

Zgadzam się, też, że w niektórych przypadkach renowacja nie musi być taka kosztowna. Znam przypadek zakupu od kolekcjonera Fiata 125p. Całkowity koszt odświeżenia w pełni sprawnego, i kompletnego auta ograniczyła się do kosmetycznych poprawek, których łączny koszt wyniósł ok. 10 tys. zł.

Nie biorę też pod uwagę rozwiązań typu „sam sobie to powoli zrobię w garażu”. Doświadczenia znanych mi osób pokazują, że mało które projekty doczekały swojego końca. Auta, które nawet już doczekały się odrestaurowania – jakość pozostawia wiele do życzenia (nieumiejętne naprawianie niektórych elementów zwykle kosztuję kilka razy tyle). Jeśli planujesz większość czynności wykonać sam, to powinieneś wybrać auto w niemal idealnym stanie, a i tak będziesz miał dużo roboty…

 

Szacunkowe koszty renowacji Mercedesa W108:

 

Zakup auta: 10-20 tys. zł
Akcyza: 1-2 tys zł (jeśli auto jest sprowadzane z Europy, odpowiednio więcej jeśli z USA na zwykłych zasadach)

Blacharka:

Najczęściej wymieniane elementy blacharskie (zamienniki, ceny oryginałów będą około 3-4 razy droższe)
Podłoga: 2 x 800 zł
Progi zewnętrzne: 2 x 400 zł
Progi wewnętrzne: 2 x 700 zł
Wzmocnienie lewarka: 4 x 140 zł
Reperaturka błotnika: 2 x 360 zł
Reperaturki drzwi: 4 x 150 zł
Reperaturka bagażnika: 2 x 300 zł
Robocizna: ok. 5-20 tys. zł w zależności od stanu auta i ilości naprawianych elementów.

Lakierowanie (całe auto)

Materiały – ok. 8 tys. zł
Robocizna – ok. 7-14 tys. zł (w zależności od miejsca)

Mechanika:

Remont silnika: ok. 5-10 tys. zł
Pozostałe wymiany: ceny standardowe, porównywalne z nowszymi Mercedesami

Inne:
Demontaż oraz montaż – jak ktoś nie robi sam to wyjdzie min. 5 tys. zł
Chromowanie – 2-4 tys. /zderzak
Tapicerka skórzana – 5-15 tys. zł

Dobrze jest wymienić ponadto:

Wszystkie uszczelki drzwi – 3 tys. zł
Uszczelki błotników przednich – 500 zł
Spinki plastikowe (gniazda) – 200 zł