Jak sprawdzić jakość pracy lakiernika?

Istnieje bardzo łatwy i praktycznie bezkosztowy sposób na to by sprawdzić, czy prace lakierniczo-blacharskie zostały wykonane prawidłowo.

 

 

Przy odbiorze auta zabytkowego po renowacji – zwykle nasz samochód wygląda imponująco. Nie mamy jednak pewności czy wszystkie czynności zostały wykonane zgodnie ze sztuką. O tym, że po kilku tygodniach na źle wysuszonych elementach pojawiają się rysy na nawet pęknięciach wspominał pan Edward Wrona, lakiernik z 38-letnim stażem przy okazji wcześniejszych wywiadów. Tym razem specjalista zdradził swój sposób na wykrycie zagłębień w karoserii, które są niewidoczne dla oczu. Takiego sprawdzenia dokonuje na zmatowiony lakier kontrolny, jeszcze przed nałożeniem finalnych warstw.

 

– Nierówności lub załamania wypukłych elementach nadwozia takich jak dach maska, czy pokrywa bagażnika w limuzynach można sprawdzić poprzez delikatne polewanie wodą w jednym miejscu. Jeśli element jest dobrze wyprowadzony, ciecz powinna rozchodzić się równomiernie tworząc pewnego rodzaju lustro – dając złudzenie już nałożonego lakieru bezbarwnego. Jeśli warstwa wody w niektórych miejscach jest większa to oznacza, że są to obszary zagłębione – wyjaśnia Edward Wrona.

 

Jak zatem sprawdzić czy dotychczasowe prace blacharsko-lakiernicze przebiegały należycie? Najlepiej wybrać się do warsztatu po nałożeniu lakieru kontrolnego i na własne oczy zobaczyć, czy ściekająca woda przypomina lakier bezbarwny.

 

Tytułem uzupełnienia – pan Edward Wrona zaznacza, że wszystkie czynności lakiernicze wykonuje bez użycia wody – NA SUCHO. Wyżej opisany sposób pomaga jedynie wykryć nierówności, które można sprawdzić na lakierze kontrolnym. Pod żadnym pozorem nie można stosować tej metody na materiałach przyjmujących wodę (np. szpachla).

 

Galeria zdjęć z archiwum Edwarda Wrony

 

Inne artykuły z cyklu:

Spowiedź lakiernika: O młodym pokoleniu fachowców

Zakup zabytkowego samochodu okiem lakiernika

Spowiedź lakiernika: Jak znaleźć dobrego fachowca?

Spowiedź lakiernika: historia przeplatana pasją

 

 

 

Obraz 248(1)

Obraz 247(2)

 

Obraz 241(1)IMG_2853