2014/12/13

Jak sprowadzić zabytkowe auto z USA? (WIDEO)

Stany Zjednoczone są popularnym kierunkiem dla kolekcjonerów. Nic dziwnego, w USA aut zabytkowych jest dużo, a ich ceny są bardziej przystępne niż w Polsce. Jak zatem sięgnąć po oldtimera zza oceanu?

 

 

O opisanie całego procesu zakupu auta zabytkowego w USA oraz sprowadzenia go do Polski poprosiłem Wojtka Sieprackiego ze Speed Shop Radom, który zajmuje się tym na co dzień. Co więcej Wojtek również restauruje auta, więc jego rady mogą okazać się przydatne również dla tych, którzy będą kupować auto w Europie.

 

Paweł Klocek: W jakich rejonach najlepiej szukać auta?

Wojtek Siepracki, Speed Shop Radom: Najlepiej szukać w stanach suchych, czyli na zachodnim wybrzeżu (Kalifornia, Nevada). Wschodnie wybrzeże ma to do siebie, że jest dość wilgotne i te samochody są mocniej zardzewiałe.

 

Gdzie można znaleźć oferty sprzedaży zabytkowych aut?

W dobie internetu mamy ogromną łatwość wyszukiwania pojazdów. Istnieje wiele serwisów, które posiadają całkiem bogatą ofertę oldtimerów. Do najpopularniejszych należą: e-bay.com oraz craiglist.org. Dużym zainteresowaniem cieszą się również aukcje firm ubezpieczeniowych. Najlepsze pojazdy są oferowane na specjalistycznych aukcjach.

 

No właśnie, na aukcjach firm ubezpieczeniowych oferowane są czasem naprawdę ładne samochody za relatywnie niska cenę. Czy ta forma kupna rzeczywiście jest najbardziej konkurencyjna?

Na aukcje firm ubezpieczeniowych są wystawiane zazwyczaj auta, które są w jakiś sposób uszkodzone. Są to samochody po kradzieży lub wypadku. Z mojego doświadczenia wynika, ze jest to najmniej sensowne miejsce do kupowania aut zabytkowych. Zdecydowanie najbardziej wiarygodne są aukcje dedykowane klasykom. Niestety pojazdy w takich miejscach są zdecydowanie droższe, ale posiadają zwykle wyższą wartość kolekcjonerską.

 

Znaleźliśmy już wymarzone auto w USA. Co teraz powinniśmy zrobić?

W pierwszej kolejności należy dobrze sprawdzić jego stan techniczny. Zwykle jest to najtrudniejszy moment zakupu. Dzieje się tak, gdyż najczęściej dysponujemy jedynie fotografiami. Jednak należy przyjąć zasadę, że zdjęcia generalnie przekłamują. Praktycznie zawsze auto na zdjęciach wygląda lepiej niż w rzeczywistości.

 

Przyjmijmy jednak, że już zdecydowaliśmy się na konkretny egzemplarz. Na co jeszcze należy zwrócić przy finalizacji transakcji?

Ważne jest, aby pojazd, który chcemy kupić posiadał title (odpowiednik polskiej karty pojazdu) oraz numery VIN nabite na ramę lub nadwozie, dzięki temu unikniemy problemów podczas wywozu auta z USA.

 

Jak uniknąć niewłaściwych decyzji zakupowych?

Rozwiązania są dwa – skorzystanie z wyspecjalizowanej firmy z Polski, która bierze na siebie odpowiedzialność zakupu lub wynajem w USA rzeczoznawcy weryfikującego na miejscu stan techniczny pojazdu.

 

Przejdźmy teraz do momentu zapłaty. Jak w praktyce odbywa się ten proces?

Aby uniknąć utraty pieniędzy należy korzystać z zaufanych źródeł. Najłatwiej kupić auto na e-bay.com lub serwisach aukcyjnych firm ubezpieczeniowych, bo te posiadają programy zabezpieczające transakcję. Nie polecam wysyłania pieniędzy za pośrednictwem Western Union.

 

Jakie dokumenty otrzymujemy w momencie nabycia samochodu?

Jako nabywcy od sprzedającego otrzymujemy Title, w którym wpisujemy swoje imię i nazwisko. Ten dokument potwierdza kto jest aktualnym właścicielem pojazdu. W Stanach Zjednoczonych nie podpisujemy umowy sprzedaży takiej jak w Polsce. Sprzedający natomiast wystawia kupującemu dokument, który nazywa się Bill of sale. Jeśli cały proces zakupu jest realizowany na odległość – po przelaniu środków na konto sprzedawcy – Title i Bill of sale powinien zostać przesłany do firmy zajmującej się transportem, później wysyłką pojazdu z USA, a następnie trafia do urzędu celnego Stanów Zjednoczonych.

 

Musimy zatem uwzględnić transport jeszcze po USA, a dodatkowo zadbać o odprawę pojazdu. Na odległość tego nie zrobimy. Gdzie należy szukać pomocy w tym zakresie i jak uniknąć niewłaściwego wyboru?

Rzeczywiście, bardzo istotny jest wybór firmy, która zajmie się transportem pojazdy po Stanach Zjednoczonych, odprawą oraz odpowiednim zapakowaniem auta do kontenera. Nieraz zdarza się, że kupione auto znajduje się kilkaset mil od najbliższego portu. W pierwszej kolejności musimy zdecydować, czy chcemy przewozić auto na otwartej czy zamkniętej lawecie. Drugą opcję sugeruję w przypadku już odrestaurowanych samochodów. Jak już znajdziemy firmę, która nam auto dostarczy, musimy również poszukać podmiotu odpowiedzialnego za odprawę i załadunek pojazdu do kontenera. Warto zaznaczyć, że bardzo istotny jest sposób załadunku. Dość powszechną praktyką jest pakowanie auta za pomocą wózka widłowego, co zwykle kończy się poważnymi uszkodzeniami samochodu. Ważne jest również, aby w kontenerze nie było więcej niż dwa pojazdy. Na nieprzewidziane wydarzenia podczas transportu lepiej wykupić ubezpieczenie…

 

A czy możemy do naszego nowego auta włożyć jakieś części lub akcesoria? Czy wiąże się to za

dodatkowymi opłatami celnymi?

Zdecydowanie warto wrzucić do środka potrzebne części eksploatacyjne lub te, które będą nam potrzebne do renowacji. Dzięki temu oszczędzimy czas i pieniądze związane z transportem tych towarów do Polski. Niestety nie liczyłbym też na łaskawość celników związaną z towarami jakie przewozimy w środku. Nie warto również tankować przed wysyłką auta do pełna ze względu na tańszą benzynę w USA. Procedury przesyłowe w tym względzie są jasne i wszelkie materiały łatwopalne są usuwane z pojazdów.

 

Auto przypływa do Polski. Gdzie go odbieramy?

Z kontenerowca samochód trafia do magazynu agencji celnej, która w naszym imieniu zajmie się odprawą przesyłki. W związku z tym, że sprowadzamy auto zabytkowe musimy uzyskać opinię rzeczoznawcy poświadczającą, że nasze auto ma wartość kolekcjonerską. Bez takiego dokumentu będziemy musieli zapłacić pełną stawkę VAT, a nie przewidzianą dla przedmiotów kolekcjonerskich jedynie 8%. Chciałbym jednak podkreślić nie każdy pojazd zabytkowy, który jest sprowadzany kwalifikuje się jako pojazd kolekcjonerski. Jeśli pojazd nie spełnia określonych przepisami wymogów koszty związane z importem wyniosą blisko 60% ceny zakupu auta. Jeśli już te wszystkie formalności mamy za sobą, po około tygodniu możemy odebrać samochód.

 

Dziękuję za rozmowę!

 

 

fot. Chelsea Gomez (Oakes)/Flickr