• )

 
2014/12/13

Kitt – auto bohater serialu Nieustraszony idzie pod młotek

Kitt samochód-partner Michaela Knighta bohatera serialu Nieustraszony (Knight Rider) został wystawiony na sprzedaż. Dotychczasowym właścicielem auta był sam David Hasselhoff.

 

 

Kitta chyba nikomu nie trzeba przedstawiać… Było to auto służbowe agenta F.L.A.G. (Foundation for Law And Government – Fundacja na rzecz Prawa i Rządu) Michaela Knighta, rozwiązującego zagadki kryminalne. Rolę serialowego KITTa, czyli Knight Industries Two Thousand została powierzona Pontiacowi Firebird Trans Am z 1982 roku. Zgodnie z umową zawartą pomiędzy General Motors – firmą produkującą samochód, a producentami filmu – wszystkie auta wykorzystane w serialu zostały zniszczone (legendy głoszą, że jeden ocalał).

 

W kwietniu 2014 roku odbędzie się aukcja organizowana przez Julien’s Auctions, podczas której do kupienia będzie Kitt z prywatnej kolekcji Davida Hasselhoffa. Replikę aktor otrzymał od swoich fanów.

 

Stylizowany na Kitta Pontiac Firebird Trans Am został wyprodukowany w 1986 roku. Posiada silnik 305 V8 o pojemności 5.0 litra, zupełnie nowy lakier, nowe opony, drzwi w stylu Lamborghini, a nawet poduszki powietrzne oraz zaawansowane oprzyrządowanie Knight Industries Two Thousand.

 

Jak Kitt trafił do Hollywood?

Kitt jest znakomitym przykładem tzw. product placementu, czyli zaszywania przekazów reklamowych w filmie. Do produkcji auta dostarczył  General Motors, który w tym czasie wprowadzał na rynek Pontiaca Firebird Trans Am. Jaki był efekt sprzedażowy producenta po nagraniu Nieustraszonego? Tego nie wiadomo, ale jedno jest pewne – auto przeszło do historii nie tylko motoryzacji, ale i kina…

 

Sztuczki filmowe

Do produkcji filmowej wykorzystywano różne rodzaje Kittów:

1. Picture – wizualnie taki sam jak Kitt w serialu. Miał specjalną deskę rozdzielczą, na której było mnóstwo kolorowych przycisków. Michael właśnie nimi uruchamiał super opcje. Niestety w rzeczywistości po wciśnięciu przycisku nie było żadnego efektu…

2. Auto do scen z bardzo bliskiej odległości. Najczęściej była to rozmowa Kitta i Michaela, która też była sprytnie przygotowana. Michael mówił do zwykłego samochodu, który oczywiście mu nie odpowiadał, a zamiast głosu auta, aktor słyszał głos asystenta reżysera. Na masce samochodu montowano specjalny układ kamer, a auto jechało na lawecie. Ten samochód nie miał już ładnej deski rozdzielczej, a jedynie atrapę bez przycisków.

3. Auto do nagrywania wyczynów kaskaderskich. Te modele miały specjalnie wzmocniony silnik (300KM), ulepszone hamulce, atrapę deski rozdzielczej oraz zwykłą, okrągłą kierownicę (Prawdziwy Kitt miał oczywiście dwuramienną kierownicę jak w samolotach).

4. Samochód z katapultą – używano go tylko i wyłącznie do wyrzucanie Michaela, a właściwie kaskadera w powietrze.

5. Samochód, który sam jeździł…  tak naprawdę Kitt nie miał kierowcy na przednim siedzeniu, ale na tylnym.

 

PS. Do realizacji serialu Nieustraszony wykorzystano łącznie 14 Pontiaców (Kittów).

 

 

fot. Julien’s Auctions

fot. Julien’s Auctions

 

fot. Julien’s Auctions

fot. Julien’s Auctions

 

fot. Julien’s Auctions

fot. Julien’s Auctions

 

fot. Julien’s Auctions

fot. Julien’s Auctions

 

Źródła: Knight-rider.pl, Julien’s Auctions