2013/12/26

Mercedes W123 – co jest niezwykłego w Beczce?

Popularna beczka była jednym z najbardziej rozpoznawalnych aut w historii motoryzacji oraz wyjątkowym modelem dla Mercedesa. Jeśli ktoś ma wątpliwości, niestety muszę go rozczarować… Argumenty? Bardzo proszę.

 

 

O tym dlaczego na Mercedesa W123 potocznie nazywa się beczką nie wiadomo. Właściwie to jedyna niewiadoma dotycząca tego auta – ten samochód jest chyba najbardziej przewidywalny ze wszystkich jakie kiedykolwiek opóściły taśmę produkcyjną. Nie można jednak zapomnieć o cechach, które świadczyły o wyjątkowości tego auta. Fakty mówią same za siebie.

 

 

Fakt 1.

Beczka największy rynkowy sukces Mercedesa, który otworzył nowy rozdział w historii niemieckiej marki. W ciągu 10 lat produkcji wyprodukowano niemal 2,7 miliona egzemplarzy wszystkich wariantów W123, wśród nich 2375440 sedanów, 13700 przedłużonych limuzyn, 8373 nadwozi specjalnych, 199517 kombi i 99884 coupe. Co ciekawe, ten model można spotkać praktycznie wszędzie na świecie… Nawet tam, gdzie z różnych powodów ogranicza się dopływ zdobyczy techniki wrogich krajów.

Fakt 2.

W123 był jednym z pierwszych aut na świecie, w którym zastosowano jeden kluczyk do wszystkich zamków – w W123 klucz pasuje za pierwszym razem – brzmiało hasło reklamowe.

Fakt 3.

W październiku 1980 roku do oferty W123 dołączył, po raz pierwszy w Europie, silnik Diesla z turbodoładowaniem. Był on wówczas najdroższym Mercedesem W123 jakiego można było kupić w salonie. Swoją drogą, pierwsze ropne turbo na świecie w ogóle też było Mercedesaw 1978 roku, na rynku amerykańskim pojawił się model 300SD.

Fakt 4.

W instrukcji obsługi auta nie został opisany proces naprawy mostu napędowego. Pomyłka? Nie, po prostu producent nie przewidywał jego awarii…

Fakt 5.

Według statystyk ADAC z 1982 roku, przeciętny przebieg 200D w czasie pierwszej awarii (tzn. unieruchomienia samochodu z przyczyn technicznych) wynosił 852.777 kilometrów. Żaden inny samochód nigdy nie zbliżył się i raczej już nie zbliży do tej granicy. O Beczce mówiło się nawet, że jest to jedyne auto, które żyje dłużej niż jego właściciel.

Fakt 6.

W roku 1976 W123 było tak pożądane, że powszechnym zjawiskiem było to, że stawały się droższe na rynku wtórnym, niż w salonie. Na niektóre wersje kupujący musiał czekać nawet trzy lata…

Fakt 7.

Beczka była tak uniwersalnym autem, że stała się ulubienicą producentów samochodów specjalnych. Na bazie W123 tworzono ambulanse, półciężarówki i inne karawany. Już nie wspominając, że było to ulubione auto taksówkarzy. Pewnie nie jednej „złotówie“ łezka  w oku pojawia się na widok W123…

 

Dowodów na niezwykłość Beczki nie brakuje. Zachęcam do pisania w komentarzach własnych powodów, tekst będzie na bieżąco aktualizowany.

 

Źródła: Wikipedia, Czyp.republika.pl, Moto.wp.pl, Oponeo.ua

Fot 1. Flickr/Jurgen, Fot. 2,3,4,5,6. Daimler

 

3 Komentarze on “Mercedes W123 – co jest niezwykłego w Beczce?”

  1. Witek

    Autorze strony, popraw slideshow z nagłówka, bo zdjęcia są różnej wielkości i podczas czytania tekst przesuwa się raz w górę, raz w dół.

  2. admin

    Dziękuję z sygnał, już poprawione!