2014/12/07

Mercedes W124, VW Golf II i Opel Kadett znowu zdominują rynek?

W 2014 roku mija 30 lat od rozpoczęcia produkcji kultowych w Polsce modeli Mercedesa, Volkswagena i Opla.

 

 

Jeszcze nie tak dawno na Polskich drogach królowały Mercedes W124, Volkswagen Golf II i Opel Kadett. Całą trójkę łączy zbliżony rok debiutu na rynku 1983 lub 1984. Pierwsze modele ukończyły więc 30 lat i mogą Niemczech zyskać status pojazdu historycznego (w Polsce dolna granica historyczności wynosi 25 lat). W związku z tym na rynek pojazdów zabytkowych w myśl przepisów zachodnich trafi grupa modeli tak odpornych na rdzę i ząb czasu jak jeszcze nigdy dotąd. W ubiegłym roku niemiecki rynek klasyków powiększył się o 10 proc. (254 tys. pojazdów), ale to dopiero w 2014 roku nastąpi jego prawdziwy rozkwit.

 

Lata 1983-84 były wyjątkowe dla motoryzacji nie tylko z powodu wymienionych trzech modeli. W tym czasie swoje debiuty miały również tak popularne auta jak: Peugeot 205, SAAB 9000, Fiat Uno (samochód roku 1984), czy Seat Ibiza.

 

Co to oznacza dla polskich sympatyków starych samochodów? Wydaje się, że ceny tych popularnych modeli znacznie wzrosną w najbliższych latach, trudniej też będzie o dobrze zachowany, oryginalny egzemplarz. Z drugiej jednak strony lwia część wymienionych marek obecnie znajduje się w Polsce, po tym jak nasi zachodni sąsiedzi masowo się ich pozbywali w połowie lat 90-tych. Istnieje zatem ogromna szansa na powiększenie zasobów samochodów klasycznych w Polsce. Trzymam kciuki za polskich kolekcjonerów!

 

Popularne modele, które właśnie kończą 30 lat

 

fot. Rudolf Stricker/Wikipedia

fot. Rudolf Stricker/Wikipedia

 

fot. IFCAR/Wikipedia

fot. IFCAR/Wikipedia

 

fot. Christoph (CrazyD)/Wikipedia

fot. Christoph (CrazyD)/Wikipedia

 

fot. Ruben de Rijcke/Wikipedia

fot. Ruben de Rijcke/Wikipedia

 

fot. Rudolf Stricker/Wikipedia

fot. Rudolf Stricker/Wikipedia

 

800px-Mercedes-Benz_W124_front_20080808

fot. Rudolf Stricker/Wikipedia

 

 

Źródło: Welt.de

 

2 Komentarze on “Mercedes W124, VW Golf II i Opel Kadett znowu zdominują rynek?”

  1. Kamysto

    Właśnie się zastanawiam nad w124 – klasyka. Kupiłbym i pomalowałbym go na czarny metalik. Jeszcze się waham. 🙂 To jednak trochę pali, a przerabianie na gaz to w niektórych kręgach grzech. Najwcześniej zakupię pewnie za pół roku, więc zobaczymy.

    A taka rada. Proponowałbym wtyczkę do komentarzy „Jet pack”. Integruje do WP z z wordpress.com i tam jest opcja komentarzy, gdzie można się zalogować przez WP/FB/G+/T. Dzięki temu komentarze są w jednym okienku, a daje to większe możliwości do komentujących.

    pozdrawiam

  2. Motostyle

    Myślę że z całej paczki najlepiej trzyma się Mercedes W124. Do dziś daje swoim właścicielom bezawaryjność i wygodę jazdy.