2013/12/19

Mini Moke – wielka legenda powraca

Młodszy brat Mini Moorisa, którego ostatni egzemplarz zjechał z fabrycznej taśmy w 1992 roku, jest znowu produkowany. Co ciekawe współczesna wersja niewiele różni się od swojego poprzednika.

 

 

Mini Moke jest samochodem skonstruowanym na podzespołach Mini, budowany z myślą o wojsku na wzór amerykańskiego Jeepa. Jednak zastosowanie małych kół i niskiego prześwitu sprawiały, że Moke nie przyjął się jako pojazd terenowy dla armii. Ostatecznie przygotowano cywilną wersję tego modelu. Ruch ten okazał się strzałem w dziesiątkę – Moke stał się kultowym samochodem rekreacyjnym na Seszelach, w Australii, Stanach Zjednoczonych i wielu tropikalnych kurortach na Wyspach Karaibskich. Auto było produkowane w Wielkiej Brytanii (w latach 1964-1968), Rodezji (kolonia brytyjska w Afryce), Australii (1966-1981) oraz Portugalii, gdzie w 1993 roku fabrykę opuścił ostatni egzemplarz. Moke sympatię kierowców zyskał prostą i niezawodną konstrukcją oraz bezkompromisową stylistyką. Bez drzwi i dachu stał się prawdziwym synonimem wolności. Auto posiadało tylko trzy wygięte elementy – maskę, przegrodę między silnikiem a kabiną i podłogę. Komponenty konstrukcji były tak proste, że można było łatwo je odtworzyć, nawet bez dostępu do zaawansowanych narzędzi.

 

Moke w nowej odsłonie

W 2012 roku nowa firma pod nazwą Moke International postanowiła wznowić produkcję tego wciąż popularnego auta. W rezultacie podjętych prac w 2013 roku pierwsze nowe samochody trafiły do sprzedaży na rynku Australijskim. Proste rozwiązania, masywny design, spartańskie wyposażenie – nowy Moke przynajmniej z zewnątrz jest niemal dokładną kopią starej wersji. Jego minimalistyczny urok został zachowany.Chociaż wygląd nowego modelu jest praktycznie nietknięty, to jednak układ napędowy, podwozie i elementy bezpieczeństwa zostały zmodernizowane. Auto napędza 1,0-litrowy silniki benzynowym o mocy 50 KM, który potrafi rozpędzić pojazd do 110 km/h. Co ciekawe, Moke posiada tarczowe hamulce i poduszkę bezpieczeństwa dla pasażera. Zdaniem producenta niestosowne byłoby umieszczanie takich elementów wyposażenia jak: airbag dla kierowcy, ABS, czy ESP.

 

Na nowym Moke’u australijskiej produkcji na próżno szukać nazwy „Mini”. Ze względu na nowego właściciela angielskiej marki – BMW. Wprawdzie Bawarczycy próbowali międzyczasie wskrzesić „plażowicza”, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło.

 

W drugiej połowie 2014 roku Moke ma trafić do Europy. Producent przewiduje również rozszerzyć ofertę legendarnego auta montując w nim silnik elektryczny. 

 

767px-'67_Austin_Mini_Moke_(Ottawa_British_Car_Show_'10)

’67 Austin Mini fot. 2. Bull-Doser/Wikipedia,

Fot. ChiemseeMan/Wikipedia Austin Mini Moke 1967

Fot. ChiemseeMan/Wikipedia Austin Mini Moke 1967

fot. Defacto/Wikipedia, Mini-Moke 1984

fot. Defacto/Wikipedia, Mini-Moke 1984

fot. El monty/Wikipedia, Mini Beachcomber

fot. El monty/Wikipedia, Mini Beachcomber

 

Źródła: Moke International, Wikipedia, Die Welt

fot. 1. BMW