2013/12/02

Od tego modelu zaczęło się Audi

Prawdziwa historia  tej niemieckiej marki zaczęła się w 1965 roku, kiedy do sprzedaży trafiło Audi F103. Zanim jednak to się stało, twórca  marki spod czterech kółek przeszedł prawdziwą huśtawkę biznesową.

 

 

Przygoda motoryzacyjna niemieckiego producenta rozpoczęła się w 1899 roku, kiedy to niejaki August Horch otworzył w Kolonii przedsiębiorstwo sygnowane jego nazwiskiem. Jego historia przypomina nieco późniejsze losy Steve’a Jobsa (założyciela Apple – przyp. red.). Kiedy rozpoczęły się kłopoty finansowe w firmie, założyciel odszedł w 1909 roku i na nowo zaczął pracować na własny rachunek.

Niestety Horch nie mógł kontynuować swojej działalności pod dotychczasową marką, musiał jakoś wybrnąć z tego problemu. Nazwę Audi zawdzięczamy dziesięcioletniemu chłopcu. Po przegranej rozprawie sądowej Horcha z dotychczasowymi współpracownikami, w mieszkaniu Franza Fikentschera, przyjaciela Augusta Horcha, odbyła się dyskusja nad nową nazwą przedsiębiorstwa. Wówczas dziesięcioletni Heinrich Fikentscher przetłumaczył nazwisko Horch na łaciński. „słuchać” lub dokładniej „słuchać się”, czyli audire. Forma rozkazująca od tego określenia brzmi audi. Tak właśnie narodziła się nazwa firmy.

W 1932 ostatecznie doszło jednak do połączenia firm Audi, Horch, Wanderer i DKW tworząc spółkę Auto Union, której logo składało się z czterech przeplatających się pierścieni, symbolizujące czterech udziałowców. Do wymiernego efektu nawiązanej współpracy trzeba było jednak poczekać do 1965 roku. Wówczas z taśmy produkcyjnej zjechało Audi F103, dostępny jako 2- i 4-drzwiowy sedan oraz 3-drzwiowe kombi.

Do napędu pierwszego auta użyto nowych czterosuwowych silników R4 o pojemnościach: 1,5, 1,7 oraz 1,8 litra. Moc przenoszona była na oś przednią poprzez 4-biegową manualną skrzynię biegów. Do lipca 1972 roku wyprodukowano wtedy 416 853 egzemplarzy modelu (386 361 sedanów i 27 492 kombi).

Pierwszy model został wprowadzony na rynek pod marką Audi, dopiero później przemianowano go na Audi 60, Audi 72, Audi 80, Audi Super 90, a liczba po nazwie oznacza nominalną moc silnika wyrażoną w koniach mechanicznych).

W roku 1972 produkcja modeli serii F103 została zaniechana na rzecz Audi 80 „B1”.

 

Na czym polegał przełom?

Seria F103 została wypatrzona wyłącznie w czterocylindrowe silniki czterosuwowe. Były one zamontowane wzdłużnie. Połączenie napędu na przednią oś, którego marka firmy Auto Union – DKW była pionierska w latach 30 oraz wzdłużnie umieszczonego czterocylindrowego silnika miało się stać podstawą sukcesu nowego modelu Volkswagena – Passata, jak i modeli Audi 80 oraz Audi 100.

Silniki serii F103 zostały opracowane wspólnie z firmą Daimler-Benz, który był w tym czasie właścicielem Auto Union (od 1958 do 1964). Silniki te zostały nazwane Mitteldruckmotor, co oznacza motory o średnim stopniu kompresji, gdyż ze względu na niezwykle wysoki współczynnik kompresji. Napędy te plasowały się pomiędzy konwencjonalnymi silnikami spalinowymi, a silnikami diesla.

 

Audi 60

Fot.: Wikipedia/ONordsieck Audi 60

DKW Audi Fot. 3 Matthias v.d. Elbe

DKW Audi Fot. 3 Matthias v.d. Elbe

 

Źródło: Wikipedia, Gazeta Giełdy Parkiet

Fot. 1 Wikipedia/L.Kenzel

Jeden komentarz on “Od tego modelu zaczęło się Audi”

  1. Adam

    Na pierwszym zdjęciu znajduje się model f102. z dwusuwowym silnikiem (podobnym do tego w w wartburgu 312 w końcu ifa f9 to kopia dkw 1000 czyli poprzednika f102). Audi korzystając z tej konstrukcji zmodernizowało go do modelu f103 i zamontowano silnik 4 suwowy. Z racji tego, że pojawił się problem z ustawieniem chłodnicy w konwencjonalny sposób (za mało miejsca pod maską), umieszczono ją z przodu od strony kierowcy pod skosem. Układ hamulcowy też dość specyficzny jest, ponieważ przednie tarcze znajdują się przy skrzyni biegów, zawieszenie tego samochodu to zaś zestaw drążków skrętnych.