Opony do aut zabytkowych – najważniejsze informacje

Co stanie się jeśli do zabytkowego samochodu zamontujemy współczesne opony? Na to i inne pytania dotyczące ogumienia do oldtimerów odpowiadają eksperci z oponeo.pl.

 

Wszystko zaczęło się od tego, że restaurując swoje auto postanowiłem kupić nowe opony. Zacząłem sprawdzać jakie oryginalne rozmiary przewidział Mercedes do mojej stoósemki. Okazało się, że preferowany rozmiar opony to 185 VR 14. Jak zacząłem pytać sprzedawców – odpowiadali, że coś musiałem pomylić, bo nie ma takich oznaczeń. Jak już dotarłem do ogumienia z epoki to ich cena trochę mnie zaskoczyła – ok. 1000 zł za sztukę wydało mi się kwotą wygórowaną.

Postanowiłem sprawdzić jakie są różnice między „starymi” a „nowymi” wersjami opon – prócz nazewnictwa rozmiarów oczywiście. Wówczas z pomocą przyszli fachowcy z oponeo.pl. Poniżej przesyłam odpowiedzi na najbardziej nurtujące mnie pytania jakie od nich otrzymałem.

 

1. Z jakimi konsekwencjami muszę się liczyć jeśli zamontuję opony współczesne do klasyka?

 

Oponeo: Jeżeli rozmiarowo wszystko się zgadza to, nie będzie żadnych konsekwencji. Jedynym minusem będzie efekt wizualny.

 

2. Czym różni się w swojej charakterystyce opona diagonalna od radialnej?

 

Oponeo: W oponach diagonalnych warstwy osnowy są ułożone ukośnie. Każda warstwa składa się z  gumy, która pokrywa kordy z włókna. W oponach radialnych osnowa ma ułożenie promieniste (radialne). Kordy są ułożone od jednej stopki do drugiej, czyli prostopadle do obwodu opony. Osnowę pokrywa się jedną warstwą stalowego opasania, które jest wokół niej nawinięte po kątem 0-25 stopni względem obwodu. Dzięki temu można uzyskać większą sztywność opony i dostosować ciasność zwojów kordu w poszczególnych strefach opony. Opony diagonalne lepiej tłumią nierówności i są bardziej odporne na uszkodzenia. Do wad należy ich podatność na nagrzewanie i odkształcanie się, dlatego na oponach diagonalnych nie da się jeździć dynamicznie, ale lepiej poradzą sobie one w terenie. Opony radialne z kolei wydzielają mniej ciepła i są sztywniejsze. Dzięki temu mają mniejsze opory tocznia, są lżejsze i umożliwiają szybszą jazdę.

 

3. Czy opony do samochodów zabytkowych są produkowane według dawnych technologii i materiałów, czy tylko kształtem przypominają te dawne?

 

Oponeo: Opony do samochodów zabytkowych wyglądają jak oryginalne ogumienie sprzed lat, ale ich właściwości jezdne i technologie produkcji są jak najbardziej współczesne. Mieszanki gumowe i konstrukcja wewnętrzna odpowiadają tym stosowanym w oponach do nowoczesnych samochodów. Dzięki temu właściciele oldtimerów mogą cieszyć się pewnym prowadzeniem pojazdu, cichą pracą opony i niskimi oporami toczenia. Tego typu opony spełniają wszystkie kryteria homologacji aut w ramach oficjalnych przepisów unijnych.

 

4. Czy zakup starej opony do samochodu zabytkowego jest tak samo ryzykowny od zakupu kilkuletniej opony do auta współczesnego?

 

Oponeo: Wszystkie opony są podatne na wpływ czynników środowiskowych i procesy starzenia się gumy. Bardzo stare opony nie zapewnią takiej przyczepności, jak produkty nowsze, dlatego ich zakup jest ryzykowny, używanie takiej opony można uznać za niebezpieczne.

 

5. Czy współczesne opony są bezpieczniejsze od tych z poprzedniej epoki? Np. lepiej hamują i zachowują w trudniejszych warunkach?

 

Oponeo: Tak, we współczesnych oponach zastosowano dużo lepsze technologie. Takie opony mają inną (lepszą) konstrukcję, mieszankę i bieżnik.

 

6. Mam koła z dętką – czy można je przerobić na bez dętki?

 

Oponeo: Wszystkie współczesne opony samochodowe są bezdętkowe, natomiast można zastosować do nich dętkę. Montaż dętki zależy też od felgi, jeśli mamy oryginalne felgi (klasyczne) mogą one nie być aż tak szczelne jak nowoczesne. W takiej sytuacji montaż dętki może być konieczny – w innym przypadku może uchodzić powietrze.

 

7. Czy montaż wszystkich rodzajów opon wymaga jednakowego sprzętu? Czy oponę do klasyka mogę założyć w każdym warsztacie wulkanizacyjnym?

 

Oponeo: Opony montuje się w ten sam sposób, natomiast problemem może być felga, a dokładnie jej kołnierz/rant. Większe firmy montażowe powinny sobie bez problemu poradzić.

 

8. Skąd mam wiedzieć jakie opony zostały przewidziane do klasyka? Czy są jakieś katalogi?

 

Oponeo: Nie spotkaliśmy się z ogólnymi katalogami gdzie można by znaleźć wszystkich producentów opon ich opony do klasyków i dopasowanie do poszczególnych modeli. Znaleźć można informacje na temat tego rodzaju opon na stronach poszczególnych producentów tutaj przykład michelinclassic.com lub w katalogach od producentów (Kliknij TUTAJ). Jeżeli chodzi o wiedzę jakie opony należy dobrać do konkretnego klasyka to najlepiej skontaktować się z producentem auta (o ile jeszcze istnieje) lub zaczerpnąć wiedzy na specjalistycznych forach samochodowych.

 

9. Jak pielęgnować białe boczne pasy na oponach, żeby długo wyglądały dobrze?

 

Oponeo: Do pielęgnacji opon (także tych z białymi pasami) przeznaczone są specjalne preparaty. Używanie do czyszczenia powszechnie dostępnych, wybielających detergentów drastycznie przyspiesza ich starzenie i żółknięcie.

 

10. Jak należy konserwować/czyścić opony do aut zabytkowych?

 

Oponeo: Można stosować te same metody co współcześnie.

 

11. Jak przechowywać auto w zimie, żeby nie niszczyć opon?

 

Oponeo: Jeśli samochód stoi bez ruchu dłużej niż 2-3 tygodnie, to warto ustawić go na kołkach lub ruszyć o kilkadziesiąt centymetrów. Wówczas nie dojdzie do odkształcenia opony. Warto również sprawdzać poziom ciśnienia w oponach. Jeśli przez długi czas niedopompowane opony będą obciążone masą auta, to ulegną nieodwracalnym odkształceniom i będą nadawać się do wymiany.

 

12. Czy opony do oldtimerów mają wybitą datę produkcji? Jeśli nie to jak rozpoznać, że należy ją wymienić?

 

Wszystkie opony wyprodukowane po 1980 roku mają na ścianach bocznych umieszczony numer DOT – ciąg cyfr, z którego ostatnie informują o dacie produkcji opony. Jeśli numer na końcu ma 3 cyfry, to opona pochodzi z lat. 80. DOT z 3 cyframi i trójkątem na końcu oznacza datę produkcji w latach 90., a 4-cyfrowy po roku 2000. Opona wyprodukowana w 38. tygodniu 2013 roku będzie miała na końcu numeru DOT 3813. Zalecany czas użytkowania nowoczesnej, często używanej opony to 5-6 lat niezależnie do głębokości jej bieżnika. Jednocześnie za absolutnie górną granicę uznaje się czas 10 lat od daty produkcji i w przypadku rzadziej używanych opon do oldtimerów jest to okres, po upływie którego należy wymienić je na nowe.

 

Jak ja zrobiłem?

 

Tym razem postanowiłem iść „po taniości” i kupiłem średniej klasy opony do aut współczesnych, ale w oryginalnym 14″ rozmiarze – najbardziej zbliżone do parametrów wskazanych przez producenta. Pojeżdżę, sprawdzę i jak okażą się słabe – napiszę o tym.

 

Więcej informacji na temat opon do samochodów zabytkowych znajduje się TUTAJ.