2013/12/24

Porsche 356 Speedster znowu w produkcji i to z silnikiem elektrycznym

Najnowszym „dzieckiem” Niemców jest elektryczna Porsche 356 Speedster. Firma turn-E połączyła klasyczny strój z najnowszą technologią. Efekt? Oceńcie sami!

 

 

Szaleńców samochodowych można podzielić na tych, co mają bzika na punkcie: osiągów, ekonomii, stylu oraz ekologii. Firma turn-E postanowiła połączyć wszystkie te cechy. W tym celu sięgnęła po wytwarzane w USA repliki Porsche 356 – jednego z najbardziej poszukiwanych modeli przez kolekcjonerów. Auta już nieco unowocześnione zyskują napęd przyszłości, czyli silniki elektryczne.

 

Zasięg jak nie w elektryku

Montowany motor pochodzi od firmy Brusa i jest umieszczony między tylnymi kołami, tak jak w oryginale. Jego moc to 100 kilowatów, czyli równowartość 136 KM i 330 Nm momentu obrotowego. Energia jest magazynowana w baterii litowo-jonowej o pojemności 48 kWh. Naładowany akumulator składająca się z ponad 5000 pojedynczych komórek dostarcza siły na około 400 km. Warto zaznaczyć również, że ładowanie tego elektrycznego „potwora” zajmie około 5 godzin. Wynik całkiem niezły biorąc pod uwagę, że większość dostępnych obecnie aut z napędem elektrycznym ma zasięg około 150 km. Takie parametry zostały osiągnięte dzięki niedużej masie 356 (950 kg) wynikającej z zastosowania tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym.

 

Elektryczny silnik, który może…
Sprint od zera do 100 km/h elektryczną Porsche 356 zajmuje zaledwie siedem sekund. Niestety maksymalna prędkość jest elektronicznie ograniczona do 140 km/h. El-Speedster jest wciąż prototypem, który ma wziąć udział w rajdach, w tym dla samochodów elektrycznych. W przyszłości mała jednak ruszyć produkcja seryjna. Jeśli koncepcja przyjmie się firma turn-E planuje również budowę innych elektrycznych replik. Cena oldtimera z sercem młodzieńca ma zaczynać się od 159.000 euro.

 

Galeria:

 

IMG_6684

IMG_5627

IMG_5618

IMG_3381

 

 

Źródło: turne-E