2013/12/22

Prawo jazdy mniej pożądane przez młodych

Prawo jazdy ma coraz mniej młodych ludzi. Wbrew powszechnym przekonaniom liczba osób niezainteresowanych posiadaniem własnych czterech kółek dynamicznie rośnie w USA oraz Europie.

 

 

Do tej pory własne auto było synonimem wolności, niezależności oraz powodem do dumy. Takie przekonanie nie jest już tak silne jak dawniej. W dyskusji, którą zainicjowała telewizja CNN na temat przyszłości motoryzacji  zauważono motokryzys w naszej kulturze.

 

 

Skąd brak zainteresowania młodego pokolenia autami?

 

1/ Najnowsza technologia w autach odbiera radość z jazdy. Zdaniem Paula Nunesa, dyrektora ds. badań w Accenture Institute for High Performance, już zastosowanie automatycznej skrzyni biegów zaczęło zabijać samochódy.

2/ Samochody są drogie i rzadko można z nich korzystać. Kiedy już nadarza się okazja, ich użytkowanie jest nieefektywne i wymaga ciągłego szukania miejsca do parkowania.

3/ Rosnące ceny paliwa, większa kontrola (radary) oraz coraz lepszy transport publiczny miejskiej sprawiają, że jazda własnym autem przestaje być opłacalna.

 

Co więcej, koniec miłości do samochodów wydaje się być zjawiskiem międzynarodowym. Dla przykładu, we Francji aż 30% pokolenia Y nie ma prawa jazdy. Takie światowe tendencje potwierdza nawet Greg Ross, globalny dyrektor ds. Strategii General Motors. Więcej na temat autokryzysu kultorowego można przeczytać tutaj.

 

A jakie jest Wasze zdanie?

 

 

 

fot. Flickr/Christian Senger