Renowacja klasyka – usuwanie lakieru

Istnieje wiele teorii na temat zdejmowania lakieru z zabytkowego samochodu. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach.

 

 

Piaskowanie

 

Usuwanie lakieru z blachy poprzez uderzenie piasku jest zwykle pierwszym krokiem podejmowanym po rozebraniu auta na części. Niestety, nie każdy element nadaje się do piaskowania. Tę metodę stosuje się do usunięcia rdzy i lakieru z miejsc trudno dostępnych (np. wnętrza drzwi) krawędzi i podwozia. W żadnym wypadku nie można piaskować całych płatów blachy (błotników, drzwi, maski). Bez względu na to jaki materiał będzie ścierał powłokę (piasek, kwarc) nie należy piaskować auta w całości. Dlaczego? Są dwa powody: ciśnienie i temperatura. Uderzenie piasku w blachę pod ciśnieniem powoduje jej wyginanie w delikatniejszych miejsca. Z kolei temperatura jaka wytwarza się podczas piaskowania odkształca blachy (efekt falowania).

Sam tego doświadczyłem – po piaskowaniu powierzchni środkowej drzwi straciły swoją linię. Naprawa wymagała dodatkowej pracy blacharskiej.

Warto też nadmienić, że piaskowaniem nie usuniemy masy konserwującej podwozi, gdyż jest zbyt „gumowa”. Ta elastyczność powoduje odbijanie się piasku od powierzchni, niwelując efekt ścierania. Piasek nie usunie również szpachli i innych „wynalazków” jakie można znaleźć pod lakierem…

 

drzwi

 

Chemia

 

Jeśli już mamy wstępnie oczyszczone zakamarki, krawędzie oraz podwozie, wówczas możemy do dużych gładkich powierzchni użyć specjalnych preparatów do usuwania lakieru. Ich zaletą jest to, że nie niszczą blachy. Wadą z kolei będzie ograniczony zakres działania. Jeżeli pod lakierem znajduje się szpachla, lub inne materiały lakiernicze – takie fragmenty i tak musimy usunąć ręcznie.

 

Kółko z tworzywa

 

To główne narzędzie potrzebne do zerwania wszelkiego rodzaju „gadżetów” z blachy. Nakłada się je na wiertarkę i pozbywa lakieru, szpachli, rdzy, czy nawet konserwacji. Przy tej pracy należy zadbać o bezpieczeństwo – konieczna jest odzież ochronna oraz okulary zabezpieczające oczy. Pracę trzeba wykonywać bardzo uważnie – obracający się element może być w bardzo łatwy sposób się zsunąć z oczyszczanej powierzchni i w niekontrolowany sposób spowodować uszkodzenia naszego ciała.

 

SONY DSC

 

 

Kółko druciane

 

Do najbardziej kłopotliwych, trudnych elementów można użyć kółko druciane. To narzędzie najlepiej stosować w ostateczności, gdyż jest dość twarde i może uszkodzić blachę.

 

SONY DSC

 

 

Włóknina

 

Po piaskowaniu, czy też czyszczeniu kółkiem z tworzywa blacha nie jest jeszcze gotowa do dalszych prac renowacyjnych. Całość należy oczyścić i wyszorować specjalną włókniną, która zmatowi blachę poprawiając przyczepność nakładanych później materiałów lakierniczych. Ważną cechą włókniny jest też usuwanie wszelkich pozostałości po oczyszczaniu, które nie są widoczne gołym okiem (piasku, mikroopiłków metalu). To kluczowych krok, który ma ogromny wpływ na właściwą przyczepność materiałów lakierniczych. Brak zastosowania włókniny powoduje, że między lakierem a blachą zostają małe elementy, które później mogą przyspieszać korozję.

 

wloknina

 

 

Rozpuszczalnik

 

Na koniec prac blacharskich konieczne jest umycie blach rozpuszczalnikiem. Głównym celem tego kroku jest usunięcie wszelkiego rodzaju tłuszczu z blachy. Wykonanie tej czynności w sposób niedokładny może spowodować np. że już po położeniu lakieru na nieoczyszczonym fragmencie widać odbite palce…

 

SONY DSC

 

Po precyzyjnym oczyszczeniu blachy z wszelkich elementów lakierniczych można przejść do kolejnego etapu renowacji.

 

Zobacz czy widać różnicę?

 

przed i po zmywaczu

Po lewej fragment przed użyciem zmywacza uniwersalnego

 

przed i po wlokninie

Po lewej element zmatowany włókniną. Blacha lepiej przyjmie podkład epoksydowy oraz jest wolna m.in. od mikrocząstek piasku i kurzu