Szpachlowanie samochodu WIDEO (poradnik)

Rysy, odpadający lakier czy pęknięcia są najczęstszym efektem niewłaściwie przeprowadzonego procesu szpachlowania. Co zrobić, aby nie zepsuć finalnego efektu renowacji zabytkowego samochodu?

 

 

Przed lakierowaniem auta, należy odpowiednio przygotować jego nawierzchnię. Czynność tą trzeba wykonać niezwykle precyzyjnie i bez pośpiechu, aby uniknąć przykrych niespodzianek niedługo po przeprowadzeniu renowacji. Zanim jednak rozpoczniemy szpachlowanie, w pierwszej kolejności trzeba pozbyć się starej powłoki lakierniczej. Można tego dokonać mechanicznie, poprzez piaskowanie blachy lub przy użyciu preparatów chemicznych. Drugim etapem przygotowania jest nałożenie gruntu epoksydowego, który jest odpowiedzialny za zabezpieczenie elementów metalowych przed korozją. Gdy ten wyschnie, należy go zmatowić przed kolejnym procesem. W tym momencie dochodzimy do sedna, czyli szpachlowania.

 

Krok 1. Mieszanie samej szpachli

Zawartość puszki przed użyciem należy dobrze wymieszać, aby wszystkie składniki preparatu były rozłożone w równych proporcjach.

 

Krok 2. Mieszanie szpachli z utwardzaczem

Do wymieszanej szpachli dodajemy odpowiednią ilość utwardzacza (zgodnie z instrukcją producenta). Przez około 3 minuty dokładnie mieszamy obydwa składniki, tak aby nie były widoczne fragmenty utwardzacza.

 

Krok 3. Nakładanie szpachli na blachę

Masę szpachlową należy rozkładać równo, a jej grubość powinna być adekwatna do ubytków, bądź nierówności nawierzchni. Po nałożeniu szpachli czekamy aż wyschnie. Warto pamiętać, że przy nałożeniu grubszej warstwy po niedługim czasie wierzchnia część będzie sucha, ale wcale to nie oznacza, że w środku jest tak samo. Producenci zalecają, aby schnięcie każdej warstwy trwało około tygodnia, przed przykryciem jej następną warstwą. Warto stosować te zalecenia, aby uniknąć efektu siadania, czy pojawiania się rys.

 

Krok 3a. Przyspieszanie procesu schnięcia

Możemy skrócić czas schnięcia szpachli wykorzystując promiennik podczerwieni przyspieszający proces proces suszenia materiałów. Urządzenie przyda się również jeśli mamy do czynienia z mniejszymi elementami lub fragmentami trudno dostępnymi.

 

Krok 4. Ścieranie szpachli

Gdy szpachla już wyschła przystępujemy do ścierania jej nadmiaru. W pierwszej kolejności należy użyć papier ścierny o granulacji od 100 w górę. Nasze ruchy powinny być równomierne na cały obszarze szpachli, do tego celu można wykorzystać również specjalną szlifierkę. Gdy nasza powierzchnia będzie już gładka i równa, musimy teraz pozbawić ją powstałych mikorys używając papier o granulacji 180. Czynność tę najlepiej wykonać bez nie wykorzystując elektronarzędzi.

 

Krok 5. Oczyszczanie powierzchni

Gdy ścieranie mamy już za sobą, całą powierzchnie należy przedmuchać sprężonym powietrzem i odtłuścić. Tak przygotowany element jest gotowy do kolejnego etapu lakierniczego, czyli nałożenia podkładu.

 

Rad eksperckich udzielił Wojtek Siepracki z firmy SpeedShop