2014/10/27

Samochody Jamesa Bonda, które możesz mieć

Znany brytyjski agent James Bond nie zawsze poruszał się wyłączenie samochodami drogimi i niedostępnym dla zwykłych śmiertelników. Wśród jego aut było kilka, na które zdecydowanie Cię stać!

Ty też możesz poczuć się jak James Bond! Wcale nie jest potrzebny do tego Aston Martin, Bentley, Rolls-Royce, Land Rover czy Lotus. Przygotowaliśmy zestawienie aut agenta 007, które można kupić za mniej niż 20 tys. zł.

1. BMW 750L E38

 

Ta wspaniała limuzyna była specjalnie przygotowanym autem podczas misji „Jutro nie umiera nigdy” w 1997 roku. Auto o całkiem niezłych możliwościach (346KM i 6.3 sekundy do setki) umożliwiło agentowi 007 (Pierce Brosnan) ucieczkę przed uzbrojonymi po zęby bandziorami czekającymi na niego w garażu wielopoziomowym. Niestety znalezienie na rynku wtórnym egzemplarza sterowanego z telefonu komórkowego i wyposażonego w rakiety, rozpylacz gazu łzawiącego, pojemnik na gwiazdki przebijające opony oraz mini piłę schowaną pod znaczkiem na masce będzie raczej trudne.

 

 

2. Citroën 2CV

Żółtego Citroëna James Bond przejmuje od uroczej brunetki podczas misji „Tylko dla twoich oczu” w 1960 roku. Autko może i małe, bez specjalnego przygotowania oraz mocnego silnika. Jego zaletą jest niska masa – nawet dwukrotne dachowanie, wypadnięcie z trasy oraz górzysty teren nie zatrzymały małego bzyka…

 

 

 

3. Renault 11 TXE

Agent jej Królewskiej Mości nie pogardził nawet paryską taksówką.  Jedenastka okazała się niezwykle przyjemnym autkiem miejskim, któremu niestraszne były nie tylko krawężniki, ale nawet schody. Francuski produkt sprawdza się również w wersji bez dachu, a nawet tylnej osi. Renault 11 można kupić już za kilka tysięcy, jednak po bardziej zadbane egzemplarze należy wybrać się do zachodnich sąsiadów.

 

 

 

4. BMW Z3

James Bond korzystał z Z3 podczas misji „Goldeneye”. Samochód przeznaczył na wyjazd poza miasto z nomen omen polską pięknością Izabellą Scorupco. Auto standardowo wyposażone najczęściej w silnik o pojemności 1900 cm3 i mocy 138 KM daje sporą frajdę z jazdy.

 

 

 

5. Saab 900 Turbo

Saab oficjalnie nie pojawił się w żadnej ekranizacji z Jamesem Bondem w roli głównej. Jednak to właśnie popularny „Krokodyl” był prawdziwym autem angielskiego agenta od 1981 roku. Stało się tak za sprawą  Johna Gardnera – trzeciego autora książek o agencie 007. Auto nazwane przez pisarza „Srebrną Bestią” było tak przypisane do głównego bohatera przez 3 pierwsze powieści (Licence Renewed ’81, For Special Services ’82 i Icebreaker ’83). W przeciwieństwie do większości pojazdów Bonda, Saab 900 był prywatną własnością agenta i nie został dostarczony przez Q-Branch. 007 na własny koszt zlecił dodanie „elementów bezpieczeństwa” ekspertom firmy  Communication Control Systems Ltd. (obecna nazwa: Security Intelligence Technology Group).

 

Saab 900 GLE (2) (crop)

 

 

fot.  gł. facebook.com/JamesBond007