Spowiedź lakiernika: Jak znaleźć dobrego fachowca?

Podczas wielogodzinnej rozmowy z panem Edwardem Wroną powstał wywiad rzeka dotyczący pracy lakiernika przy renowacji samochodu zabytkowego. Nie omijane były tematy trudne i niewygodne. Zapraszam do świata widzianego z perspektywy kitów, papierów ściernych i lakierów.

 

 

Zlecam prace lakiernicze specjalistycznemu zakładowi. Skąd mam wiedzieć, ze wykonane prace są dobrej jakości?

Problemów jakie mogą wyniknąć już po wykonaniu wszystkich prac, w tym nałożeniu lakieru, jest całkiem sporo. Najczęściej poszczególne elementy nie są odpowiednio wygrzane. Jeśli prace nie zostały wykonane należycie, wówczas po kilku miesiącach z materiałów nałożonych na blachę wyparuje rozpuszczalnik. Ten niepożądany efekt powoduje pęknięcia lakieru. Dość częstym błędem popełnianym przez fachowców jest stosowanie papieru o grubej gramaturze. Na pierwszy rzut oka defektów nie widać, ale na powłoce lakierniczej prędzej czy później pojawiają się rysy. Oczywiście nie należy zapominać o podstawowych czynnościach zgodnych ze sztuką, takich jak suszenie po nałożeniu każdej warstwy od szpachli, aż po lakier bezbarwny. Aby uniknąć tego typu niespodzianek warto na każdym etapie prac sprawdzać co dzieje się z autem. Tak naprawdę to liczy się jednak efekt końcowy. Przy odbiorze samochodu po malowaniu należy ocenić czy jest odpowiedni połysk oraz czy nie ma wtrąceń, takich mikro paprochów. Nie da się ich uniknąć przy nakładaniu lakieru, ale później można łatwo je usunąć.

 

Czy w takim razie mogę u mojego wykonawcy domagać się gwarancji na wykonane prace?

Teoretycznie można się ubiegać o gwarancję. W praktyce jednak mało który zakład zdecyduje się jej udzielić.

 

Jak zatem znaleźć dobrego fachowca do renowacji samochodu?

Najlepiej jest zasięgnąć opinii od innych kolekcjonerów. To środowisko dość dobrze zna się między sobą dzięki temu zarówno te pozytywne, jak i mniej pochlebne opinie o warsztatach szybko można zweryfikować.

 

Czy w przypadku prac lakierniczych zakład musi dysponować specjalistycznym wyposażeniem?

W kwestii lakiernictwa najważniejszym czynnikiem jest czystość oraz sprawność kabiny, a także dobrej klasy narzędzia niezbędne w tego typu pracach, takich jak pistolet, czy sprężarka. Najwięcej pracy wykonywanej jest jednak ręcznie.

 

Dawniej lakiernicy nie dysponowali nowoczesną kabiną lakierniczą i mimo tego ich praca była wysokiej jakości. Czy teraz już to jest niemożliwe?

Owszem jest możliwe. Odbywa się to jednak kosztem zdrowia. Jeśli opary z lakieru nie zostaną wyciągnięte przez wentylator lakiernik musi je wdychać. Proszę mi wierzyć w takim nieprzygotowanym pomieszczeniu stężenie chemiczne jest tak duże, że muchy padają i oddychać jest ciężko. W kabinie jest zupełnie inny komfort pracy – każdy ruch można wykonać dokładniej, bez obawy, że za chwilę zabraknie powietrza.

 

Koszty przygotowania i malowania auta klasycznego. Jak można je oszacować?

Oszacowanie kosztów jest bardzo trudne, bo tak naprawdę dopiero podczas pracy przekonujemy się ile materiałów jest nam potrzebne. Przy jednym aucie wystarczy ich za 5 tysięcy złotych, przy innych może wyjść kilkakrotnie więcej. To zależy od stanu wyjściowego auta oraz efektu jaki zamierzamy uzyskać. Wiadome jest to, że polakierowanie auta powłoką perłowa lub metaliczną będzie droższe od nałożenia warstwy akrylowej.

 

Czy mimo tego renowacja samochodu musi być aż tak kosztowna?

Niestety renowacja musi być kosztowna. Praca nad restaurowanym samochodem realizowana jest od podstaw. Można powiedzieć, że to jest manufaktura, a dostępne narzędzia takiej jak chociażby szlifierka pełnią funkcję jedynie pomocniczą, Dzieję się tak, gdyż każdy element i tak trzeba dopracować ręką – każdy łuk, każdy każdy profil. W konsekwencji proces renowacji jest niezwykle pracochłonny. Czas jaki należy poświęcić na przygotowanie oraz lakierowanie samochodu często przekracza 400 godzin roboczych, a gdzie pozostałe prace?

 

 

Galeria zdjęć z archiwum Edwarda Wrony

 

 

Inne artykuły z cyklu:

Spowiedź lakiernika: O młodym pokoleniu fachowców

Zakup zabytkowego samochodu okiem lakiernika

Jak sprawdzić jakość pracy lakiernika?

Spowiedź lakiernika: historia przeplatana pasją

 

Samochody spod ręki Edwarda Wrony:

Obraz 270(1)

fot. Prywatne archiwum Edwarda Wrony

IMG_2852

fot. Prywatne archiwum Edwarda Wrony

 

Obraz 276(1)

Prywatne archiwum Edwarda Wrony

zabytki (6)

Prywatne archiwum Edwarda Wrony