2013/12/17

Wiadomo ile Syren jeździ po polskich drogach

Według oficjalnych statystyk GUS po naszych ulicach jeździ więcej Syren niż Toyot Yaris. Z czego wynika ta bzdura i jak jest naprawdę?

 

 

Pod koniec października w mediach (m.in. Rzeczpospolita, Dziennik.pl, Onet.pl, Interia.pl) pojawiła się informacja o tym, że po polskich drogach może jeździć nawet o ponad 4 miliony samochodów mniej niż wynika z oficjalnych danych. Alfred Franke ze Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) i ekspert Motofocus twierdził wówczas, że statystyki są błędne, bo niesłusznie uwzględniają niewyrejestrowane stare auta, które nie poruszają się po polskich drogach. Specjalista wytykał też szereg nieścisłości w oficjalnych danych – np. co czwarty samochód w Polsce posiada czarne tablice rejestracyjne… Co więcej według SDCM w bazach Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) zarejestrowanych jest 183 tys. Syren i dwa razy mniej (95 tys.) Toyot Yaris. Jak jest w rzeczywistości? Odpowiedzi na pytanie ile faktycznie Syren jeździ po polskich drogach udzieliła specjalnie dla Classicauto.tv Aleksandra Biały z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego:

 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny administruje ogólnopolską bazą polis OC i AC. Z danych zaczerpniętych z tej bazy wynika, że w 2012 roku aktywnych polis dla Syren było około 450 sztuk.

 

 

Na podstawie tej informacji możemy przypuszczać, że w Syren w stanie nadającym się do jazdy jest nie więcej niż 500. Muszę jednak zaznaczyć, że są to dane szacunkowe i należy przy tym uwzględnić dwa elementy, które praktycznie uniemożliwiają wskazanie dokładnej wartości. Po pierwsze dane do UFG docierają od firm ubezpieczeniowych z pewnym opóźnieniem, co objawia się chociażby tym, że kara za brak OC nie zawsze przychodzi właścicielowi pojazdu tuż po „wykroczeniu”. Po drugie posiadacze pojazdów zabytkowych nie są zobowiązani do wykupu polisy OC, jeśli nie wprowadzają ich do ruchu drogowego (więcej na ten temat tutaj). A przecież Syrena jest eksponatem w niejednym muzeum i nie jednej prywatnej kolekcji.   Pewni możemy być tego, że w Polsce mamy zdecydowanie więcej Toyot Yaris niż Syren. Co gorsze tylko niewielka część ze 183 tys. „Królowych Szos” zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów przetrwało ząb czasu, a szkoda…

 

 

fot. Cezary Piwowarski/Wikipedia